Seçim sonrası bankalarda mevduat faizleri yükseldi! Aylık 55 bin TL’ye varan getiri

Milliyet.com.tr/ Merkez Bankası’nın politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 50 seviyesine çıkarmasının ardından bankalarda TL mevduatlarda yükseliş hız kazandı. Son olarak bankalarda TL mevduatlar 1-2 puan daha yukarı geldi. Peki şu anda faiz oranları ne oldu? 1 milyon TL’yi vadeli mevduatta değerlendirmek isteyen bir yatırımcının aylık kazancı ne kadar? Mevduat faizleri daha da yükselecek mi?

‘BANKALAR KARINI ARTIRMAK İSTİYOR’

Konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr’ye açıklayan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Bankalarda mevduat faizleri artmaya devam ediyor. Merkez Bankası politika faizini yüzde 50 seviyesine getirdi. Gecelik borç verme faizi de 300 baz puanlık marjdan dolayı yüzde 53’e yükseldi. Bankalar yüksek faiz ile para toplayarak kendi karlarını maksimize etmek istiyorlar.

EN YÜKSEK FAİZ ORANI NE OLDU?

Bankaların yüzde 60’a varan mevduat faizi verdiğini biliyoruz. Şu anda devlet bankaları yüzde 60 civarında mevduat faizi veriyor. Eğer döviz dönüşümlü KKM hesaplarından TL mevduata dönüş olursa yüzde 75’lere varan bir faiz söz konusu. Şu anda bankaların KKM hesaplarını azaltma gibi bir hedefi var. Bu da daha yüksek faiz oranı vermelerine yol açıyor.

Bankaların aylık ticari kredi büyümelerine sınırlama getirildi. Eğer bankalar bu sınırı aşarsa ekstra zorunlu karşılık ve tahvil depo etme zorunluluğu olacak. Bankalar şu anda yüzde 60 ile yüzde 75 civarında bir faizle para topluyor diyebiliriz.

FAİZLERDEKİ YÜKSELİŞİN ASIL NEDENİ NE?

Faizlerdeki yükselişin asıl nedeni Merkez Bankası ve BDDK’nın getirmiş olduğu regülasyonlardır. Bankaların ticari kredi genişlemesi sınırlandırıldı. Bankalar daha fazla TL bulabilmek adına mevduat faizlerini yükseltiyor. Mevduat ile birlikte kendilerine ticari kredi yaratabilecekleri bir kaynağı sağlamış oluyorlar. Bankalar o yüzden bir miktar daha politika faizinden yüksek mevduat faizi veriyor diyebiliriz.

ARTIŞLAR DEVAM EDER Mİ?

Evet, bankalarda mevduat faizlerindeki artışlar devam edecek. Çünkü Merkez Bankası faiz artırmasa dahi bankaların ihtiyacı olan para daha da fazlalaşacak, bu nedenle bankalar piyasadan daha fazla para toplamak isteyecek. O yüzden bankalar daha yüksek bir faiz vererek yatırımcılardan para toplayacaktır. Mevduat faizlerinde yüzde 75 seviyelerini görebiliriz. Ekim, kasım ve aralık aylarına geldiğimizde bir faiz indirimi söz konusu olabilir.

1 MİLYON LİRASI OLAN NE KAZANIYOR?

Şu anda 1 milyon TL’si olan bir kişi yüzde 60 faiz oranı ve 32 gün vade ile vergi düşürüldükten sonra net 55 bin TL kazanıyor.

ALTIN, BORSA VE DÖVİZE GÖRE EN CAZİP MEVDUAT MI?

Şu anda en fazla gelir getirici yatırım aracı TL mevduattır. TL mevduatlar reel faiz vermeye başladı. Yüzde 60 faiz oranı dikkate alınacak olursa, sene sonu enflasyonun yüzde 40’lar düzeyinde olması bekleniyor. Yani şu anda TL mevduatta bir reel getiri mevcut. Bir kişi eğer parasını TL mevduatta değerlendirecekse daha kısa vadede parasını değerlendirmeli, 32 gün vade yapılırsa 32 gün sonrasında daha yüksek bir faizden parasını tekrar değerlendirme fırsatına sahip olur. Burada ağırlık TL mevduatta olmalıdır, ikinci yatırım aracı olarak da borsa ve altın arasında risk iştahına göre tercih yapılabilir. En son olarak da dövize yatırım yapılabilir. Döviz bu sene enflasyonun altında getiri sunacak diyebiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x