Denetime çıkıldı… Lokantalarda KDV oyunu


Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca hazırlanan “Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Düzenlemeye göre lokanta, kafe ve pastane gibi işletmeler kendilerinin hazırlayıp sundukları yiyecek ve içecekler ile dışarıdan temin edilerek sattıkları ürünler için yüzde 10 (alkollü içeceklerde yüzde 20) şeklinde KDV hesaplayacak.

Denetimler sonucunda bazı işletmelerde hizmet yerine su, meyve suyu gibi ürünlerin satılmış gibi gösterildiği ve KDV oranını yüzde 10 yerine 1 olarak hesapladığı tespit edilmişti. Düzenlemenin suistimallerin önüne geçmesi planlanırken mayıs ayı başında yürürlüğe girecek.

“KDV ARTIŞI YAPILMADI”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu kapsamda yapılan değişikliği, sosyal medya hesabından değerlendirdi.
Şimşek, paylaşımında, “KDV artışı yapılmadı. İşletmelerin vatandaştan aldığı KDV’nin doğru belgelendirilmesi için düzenleme yapıldı. Bu konuda hassasiyet gösteren ve bizlere bilgi veren vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

41 BİN MÜKELLEF DENETLENDİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı bu konudaki denetimleri artırdı ve yaklaşık 41 bin mükellefi KDV oran uyumsuzluğu yönünde denetledi.
Denetimler sonucunda bazı marketlerin temizlik malzemesi satışlarını ‘gıda’ olarak gösterdikleri ve böylelikle KDV oranını yüzde 20 yerine yüzde 1 olarak hesapladıkları tespit edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x